Erasmus+ regulamin

 Projekt wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus+ rozpoczęty. W dniach 22-28 listopada 8-osobowa grupa uczniów IV LO pod opieką dwóch nauczycieli składa pierwszą wizytę partnerską. Gościmy na pięknej wyspie na południu Włoch - Sycylii. Projekt realizowany przez najbliższe 2 lata to: The Pattern of Longevity. Będziemy zajmować się czynnikami mającymi wpływ na naszą długość życia. W projekcie biorą udział szkoły z Włoch, Czech i Polski.

 Pierwsze chwile na Sycylii. Spacer po miejscowości. Spotkania z rodzinami goszczącymi naszych uczniów. Nowe przyjaźnie. Nowe smaki.

 Trzymajcie za nas kciuki. Jutro najważniejszy dzień - prezentacje naszej szkoły i miasta oraz praca nad wynikami ankiety.

 Jak może wyglądać dzień, który zaczyna się takimi widokami? Tylko znakomicie. A potem już tylko jeszcze lepiej. Potężna Etna witała nas w oddali swym majestatycznym widokiem.

 Na początek część oficjalno-artystyczna. Przemówienie dyrektora, włoskiej koordynator projektu, występy młodzieży.

 Prezentacje krajów partnerskich, miast i szkół. Slajdy, zdjęcia, przemówienia.

 Krótki spacer po mieście w drodze do Ratusza na spotkanie z burmistrzem miasta. Lunch w miejscowej restauracji.

 Konkurs na logo rozstrzygnięty. Wygrał projekt lokalny. Ale byliśmy blisko. Nasze propozycje były najładniejsze. Nie można mieć wszystkiego. Za to dla Włochów każda okazja jest dobra do tańca, śpiewu i zabawy.

 Bongiorno tutti! Dzień drugi projektu. Co nas czeka dzisiaj? Espresso, Parlament, katedra, zabytki, skutery, port, mafia, pizza, opera, lody w bułce? Na Sycylii wszystko jest możliwe. Wyczekujcie relacji. Zapowiadają 19 stopni ciepła i pełne słońce.

 Na Sycylii oddech na zwiedzanie stolicy wyspy - Palermo. Rozpoczęliśmy od niesamowitego Pałacu Królewskiego Normanów oraz kaplicy króla Rogera II. Mozaiki i mieszanina stylów architektonicznych: gotycki, bizantyjski, arabski. Obecnie zabytek jest siedzibą parlamentu sycylijskiego. Na tyłach piękny ogród palmowy.

 Katedra Wniebowstąpienia NMP w różnych stylach architektonicznych, Corso Vittorio Emanuel zaprowadziła nas do fontanny Pretoria, a stamtąd już prosto do morza i portu. Na koniec jeszcze 2 teatry: Politeama Garibaldi i Massimo.

 Klasykę kuchni sycylijskiej w odmianie z Palermo poznaliśmy dzięki lokalowi Antica Focacceria San Francesco istniejącemu od 1834 r. Palce lizać!

 Dzień 3. W części pierwszej spotkanie z ekspertem od spraw żywienia Valeria Sanfilippo z Catanii. Wykład oraz praca w międzynarodowych grupach. Zadanie - piramida żywieniowa. Ćwiczenie bardzo się podobało, wiedza wyniesiona z wykładu również. Zadawaliśmy ciekawe pytania po prezentacji

 Ważną częścią naszego spotkania jest poznawanie zdrowej kuchni oraz lokalnych producentów. Pierwszym z nich była Panificio S.Giuseppe, piekarnia prawdziwego włoskiego chleba. Dowiedzieliśmy się jak wygląda jego proces produkcji oraz jakich używa się składników. Na koniec zostaliśmy poczęstowani świeżym chlebem z oliwą oraz ziołami. Pycha! Andrea czekał, czekał, aż się doczekał. Kupił chleb na cały tydzień.

 Wciąż czuliśmy niedosyt węglowodanów w naszych organizmach. Udaliśmy się więc do producenta makaronów domowych Pasta Fresca Raspanti. Właściciel przedstawił nam całą swoją zaawansowaną linię technologiczną w warsztacie wielkości schowka na rowery. Widać było, że robienie muszelek, świderków, macarroni, tagliatelle, penne, tortellini czy lasagne to dla niego cały świat. Pasjonat swojego zawodu.

 Nasyceni węglowodanami wróciliśmy do szkoły podziwiać jej profile: rolniczy i projektowania mody. Musieliśmy wyglądać mizernie, więc znów nakarmili nas chlebem z oliwą. Pracownia designu była jednak dużym zaskoczeniem. Zdolni uczniowie o ogromnej fantazji zadziwili nas swoimi projektami oraz nagrodami. Brawo!

 Popołudnie tego dnia poświęcone było na gotowanie w domu gospodarzy i przygotowanie zdrowych dań kuchni sycylijskiej. Wszyscy spisali się na medal. Potrawy były pyszne. Te smaki pozostaną nam na długo w pamięci.

 Dzień pełen emocji zakończył występ lokalnego zespołu folklorystycznego Amastra. Muzykowanie, śpiewy i wspólne tańce będą nam jeszcze długo towarzyszyły w pamięci.

 Dzień 4. Villa Romana del Casale w okolicach Piazza Armerina. Znakomicie zachowana posiadłość rzymskiego notabla z najpiękniejszymi mozaikami na świecie. Świetna lekcja historii oraz dokument z życia ówczesnej arystokracji. Sceny z życia codziennego, polowania, starożytne mity. Okazuje się, że bikini nie wymyślili Francuzi kilkadziesiąt lat temu. Zrobili to Rzymianie w III-IV wieku. Pouczające.

 Wizyta w lokalnej tłoczni oliwy extra virgin Lo Presti's. Zobaczyliśmy proces produkcji najzdrowszego tłuszczu roślinnego. Od zebranych owoców z drzew po rozlanie go do pojemników. Bez żadnych dodatków, konserwantów i utrwalaczy.Oliwa to jeden z najważniejszych produktów rolnych krajów basenu Morza Śródziemnego i zarazem jeden z ważniejszych składników diety tego regionu.

 Dzień 5. Ostatni dzień działań i naszych aktywności. Zaczynamy od wizyty w La Bufala Creamery. Lokalny producent wyrobów serowarskich pokazał proces produkcji kolejnego fenomenu kulinarnego, mozzarelli i ricotty. Charakterystyczny smak serów osiągany jest dzięki mleku bawolemu. Na koniec degustacja świeżych wyrobów prosto z linii produkcyjnej.

 Podsumowanie wizyty, ewaluacja, przemówienia, był nawet krótki występ dla miejscowego radia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty za udział w projekcie.

 Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Czas na imprezę pożegnalną, oczywiście ze wspaniałym tortem. Uczniowie spontanicznie wymieniali się podpisami na pamiątkowych zdjęciach. Wspomnienia, doświadczenia, wrażenia, nowe znajomości i co najważniejsze - podszkolony angielski - pozostaną z nami na długo.

 Dzień 6. Pożegnanie z rodzinami i gościnną Nicosią na Sycylii. Będziemy tęsknić za ludźmi i tymi widokami. Ciao arrivederci tutti!

 Na pożegnanie Etna puściła do nas oko z dymu, a już po chwili przywitało nas lotnisko w Katowicach i polski chłód.

Niestety to już koniec ...