wymiana młodzieży 2017

Krótka historia wizyty młodzieży z Gütersloh u nas

III edycja wymiany

Z doświadczenia wiemy, że program każdej wymiany jest dość napięty. Dużo czasu spędza się poza domem, a rodziny, które czasami długo przygotowują się na przyjęcie gościa mają wrażenie, że brakuje czasu na wzajemne poznanie się. Dlatego program wymiany rozpoczęliśmy w tym roku nieco nietypowo – od dnia spędzonego przez naszych gości z ich rodzinami. Uczniowie i ich rodzice mieli dowolność w zaplanowaniu atrakcji tego dnia. Większość uczestników pojechała do Torunia, gdzie poza zwiedzaniem centrum miasta (czasami z profesjonalnym przewodnikiem niemieckojęzycznym) niektórzy udali się nawet na zawody żużlowe. Młodzi Niemcy powrócili do domów gospodarzy pełni wrażeń.

Poniedziałek poświęciliśmy tradycyjnie na poznanie szkoły i miasta. Po krótkim powitaniu w auli szkolnej i wręczeniu zaświadczeń potwierdzających uczestnictwo w projekcie, uczniowie udali się na kilka lekcji (ratownictwo, język angielski i matematykę).

Następnym punktem było spotkanie w Ratuszu z Prezydentem Grudziądza panem Robertem Malinowskim oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji panią Sławomirą Gajewską. Grupa młodzieży z naszej szkoły udała się tam wraz z opiekunami wymiany (paniami Agnieszką Kalbarczyk i Anną Składanek) oraz panią Dyrektor dr Beatą Sikorską. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Nie zabrakło czasu na zadawanie pytań panu Prezydentowi, rozmowy indywidualne oraz wręczenie drobnych upominków naszym gościom. Po spotkaniu udaliśmy się na obiad do jednej z restauracji znajdujących się przy Rynku, a następnie pod opieką towarzyszącego nam cały czas pana Hinza zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Grudziądza. Późnym popołudniem udaliśmy się do kręgielni Hotelu „Rad”.

Następny dzień, tj. wtorek otwierał gdańską część projektu. Naszym celem był Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prowadzony przez ojców franciszkanów. W Gdańsku spędziliśmy pełne cztery dni. Wypełniały je animacje językowe, gry integracyjne i zadania wykonywane w grupach polsko – niemieckich. Tematem przewodnim tychże warsztatów były „Zmiany polityczne w Europie po 1989 roku”. Udział w warsztatach dał nam okazję do zastanowienia się czym jest dla nas historia oraz jakie wydarzenia z historii najnowszej miały bezpośredni wpływ na życie naszych rodzin. Poznaliśmy nowoczesne formy i metody pracy (np. tworzenie biografii fikcyjnych, grę miasto).

Nie spędzaliśmy jednak czasu tylko w budynku DKM. W czwartek zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, byliśmy też w Sopocie (rekreacyjnie – na ile pozwalała pogoda).

Wspólnie spędzony czas był dla nas cennym doświadczeniem. Przekonaliśmy się, że integracja grupy jest procesem przebiegającym stopniowo i wymagającym dużego zaangażowania i dobrej woli obu stron.


Wycinek prasowy o wizycie