W dniach od 3 do 9 czerwca IV Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu rozpoczyna projekt wymiany w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Temat spotkania - "Wspólne wartości w Polsce i w Niemczech".


Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „圍圍曲 Gefördert durch POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY GRUDZIĄDZ GUTERSLOH 2024 Wspélne wartości W Polsce i w Niemczech Projekt dofinansowata dpjw pnwm Deutsch-Polnisches Jugendwerk Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Pierwszy dzień wymiany polsko-niemieckiej wypełniały gry integracyjne, wzajemne poznawanie się i krótkie warsztaty na temat "Wspólnych wartości w Polsce i w Niemczech".

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, włosy blond i tekst „UcH WILIKOMMEN プルン SEKRETARIT SEK”

Udaliśmy się też do Ratusza, gdzie zostaliśmy przyjęci przez panią wiceprezydent Różę Lewandowską oraz panią dyrektor Wydziału Edukacji UM Kamilę Melkowską-Lemke.

Może być zdjęciem przedstawiającym 15 osób

Dalszą część dnia wypełniły wspólny posiłek w jednej z pizzerii oraz eksplorowanie grudziądzkiej starówki w ramach gry-miasto, którą wcześniej przygotowały uczennice biorące udział w projekcie.


Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, Brama Brandenburska i tekst

Drugi dzień wymiany spędziliśmy bardzo kreatywnie w Toruniu, gdzie młodzież układała pytania do gry miasto, a następnie ją realizowała.

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i Rijksmuseum

Nie zabrakło też czasu na posiłek w wybranym przez uczestników miejscu i na zakup pamiątek. Pełen turystów Toruń zrobił na naszych gościach wrażenie.

Po powrocie do Grudziądza udaliśmy się niezwłocznie nad Jezioro Rudnickie. Przy ognisku i muzyce gitarowej w wykonaniu Łukasza Literskiego miło spędziliśmy wieczór.

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, henna i biżuteria na kostki  Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, biwakowanie i ogień

Organizatorzy (P. prof. A. Kalbarczyk i L. Knochowska-Supernak) dziękują wszystkim zaangażowanym w pierwszych dniach projektu rodzicom za wszelką pomoc, tę materialną, logistyczną i za każde ciepłe słowo, które do nas trafiło.

Trzeci dzień wymiany spędzamy aktywnie na łonie natury w Łapinie w okolicach Gdańska. Dominowały w nim sporty wodne - pływaliśmy kajakami (wychowawcy) i pontonami - młodzież.

Czwarty dzień wymiany. Dziś dalszy ciąg aktywnych zajęć: budowanie katapulty, tor przeszkód "Ucieczka z Alcatraz", gra w siatkówkę...

Ostatnie dni na biwaku wypełniały typowo surwiwalowe aktywności - strzelanie z łuku oraz budowanie tratew (i pływanie nimi).

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, kajak i jezioro   Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie na biwaku i ludzie strzelający do rzutków w skeecie  Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób

W piątek 7 czerwca po pysznym jak zawsze obiadku opuściliśmy magiczne Łapino i udaliśmy się w pełną przygód drogę do Gdańska.

Chcielibyśmy z tego miejsca podziękować panu kierowcy autobusu PKS Gdańsk, który zabrał nas w Czapielsku i sprawił, że w Kolbudach błyskawicznie przesiadaliśmy się do autobusu jadącego prosto do Gdańska, dzięki czemu uniknęliśmy długiego czekania z bagażami.

W Gdańsku nasza grupa miała okazję zwiedzić historyczne stare miasto, skosztować specjałów lokalnej kuchni i poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca.

Projekt dobiegł końca. W sobotę młodzież z Gütersloh i grudziądzkiego IV LO wróciła pociągami do swych rodzimych miast.